Årets Klubbkatt

Från och med 2008 byter Ryssfolkets tidigare tävling Årets RYSS namn till Årets Klubbkatt. Detta för att den bästa klubbkatten i Ryssfolket inte alltid är en ryss. Samtidigt inrättas en ny tävling där Ryssfolket också utser den russian blue som samlat de fem bästa utställningsresultaten på svenska utställningar under året till Årets RYSS. Detta oavsett klubbtillhörighet och nationalitet.


Länk till tävlingen Årets RYSS här.




Förklaring på hur beräkningen går till finner du längst ned på sidan



Årets Klubbkatt 2016

________________

1. Limelight's Una

Ägare: Kenneth Eklind

150p (3 BIS) (6 BIS)

 

2. Czar's Fairy China Girl

Ägare: Maria Yngvesson

150p (3 BIS) (4 BIS)

 

3. Koroleva Pavlina of Clara

Ägare: Kaija Merta

150p (3 BIS) (3 BIS)

 

4. Limelight's Xcalibur

Ägare: Kenneth Eklind

140p (2 BIS, 1 NOM)

 

5. Limelight's Xtravagant

Ägare: Tobias sahlén

100p (1 BIS, 1 BIV, 1 cert) (1 BIS, 1 BIV, 7 cert)

 

6. Zarin Vertigo

Ägare: Kaija Merta

100p (1 NOM, 2 BIV) (1 NOM, 2 BIV, 4 cert)

 

7. Zarin Howard

Ägare: Bernice Skytt

100p (2 NOM, 1 cert) (2 NOM, 4 cert)

 

8. Zarin Santa Rosa

Ägare: Yvonne Torstensson

100p (2 NOM, 1 cert) (2 NOM, 1 cert)

 

9. Czar's Fairy Desert Rose

Ägare: Maria Yngvesson

90p (3 BIV)

 

10. Koroleva Panther of Clara

Ägare: Marie Linderoth

80p (1 NOM, 2 cert)

 


Årets Klubbkatt 2015

________________

1. Malevitch Splinters Leonardo JW DVM DSM

Ägare: Kenneth Eklind

140p (2 BIS, 1 NOM)

 

2. Koroleva Pavlina of Clara

Ägare: Kaija Merta

130p (1 BIS, 2 NOM)

 

3. Zarin Vertigo

Ägare: Kaija Merta

120p (1 BIS, 1 NOM, 1 BIV)

 

4. Molotov's Riot Grrrl

Ägare: Dan Bohman

110p (1 BIS, 1 NOM, 1 cert)

 

5. Czar's Fairy Desert Rose

Ägare: Maria Yngvesson

90p (1 NOM, 1 BIV, 1 cert)

 

6. PiratofCoco Leeloo

Ägare: Maria Enzell och Jonas Andersson

80p (1 BIV, 1 BIV, 1 cert)

 

7. Limelight's Una

Ägare: Kenneth Eklind

70p ( 1 BIV, 2 cert) (2 cert)

 

8. Kirstejn's Prinz Achimov BlueDane

Ägare: Kaija Merta

70p (1 BIV, 2 cert) (1 cert)

 

8. Zarin Santa Rosa

Ägare: Yvonne Torstensson

70p (1 BIV, 2 cert) (1 cert)

 

10. Flax Evelyn Riverina

Ägare: Charlotte Bredberg

70p (1 BIV, 2 cert)

 


Årets Klubbkatt 2014

________________

1. Malevitch Splinters Leonardo JW DVM DSM

Ägare: Kenneth Eklind

150p (3 BIS)

 

2. Malevitch YES we Can Pinky Vespa

Ägare: Christina Linder

140p (2 BIS, 1 NOM) ( 6 NOM, 2 BIV)

 

3. Zarin Santa Rosa

Ägare: Yvonne Torstensson

140p (2 BIS, 1 NOM) (1 NOM, 2 BIV)

 

4. Czar's Fairy Desert Rose

Ägare: Maria Yngvesson

130p (1 BIS, 2 NOM) ( 2 BIV)

 

5. Koroleva Helija of Clara

Ägare: Sanna Noreklint

130p (1 BIS, 2 NOM) (1 BIV)

 

6. Kirstejn's Prinz Achimov Blue Dane

Ägare: Kaija Merta

90p (1 BIS, 2 cert) (3 cert)

 

7. Wynja's Ace of Hearts

Ägare: Yvonne Torstensson

90p ( 1 BIS, 2 cert) (2 cert)

 

8. PiratofCoco Leeloo

Ägare: Maria Enzell och Jonas Andersson

80p (1 NOM, 2 Ex1)

 

9. Koroleva Clara Felicia

Ägare: Kaija Merta

70 p (1 BIV, 2 cert)

 


Årets Klubbkatt 2013

________________

1. Malevitch Splinters Leonardo JW

Ägare: Kenneth Eklind

150 p (3 BIS) (8 BIS)

 

2. Kirstejn's Pascha Achimov Blue Dane

Ägare: Sonny Hansson och Emelie Strand

150 p (3 BIS) (3 BIS)

 

3. BluEudemonia's Russian Roulette

Ägare: Bernice Skytt och Sonny Hansson

140p (2 BIS, 1 NOM) (4 NOM)

 

4. Wynjas Ace of Hearts

Ägare: Yvonne Torstensson

140p (2 BIS, 1 NOM) (3 NOM)

 

5. Malevitch Tasty Like A Raindrop

Ägare: Maria Yngvesson

130p (1 BIS, 2 NOM)

 

6. Kirstejn's Prinz Achimov Blue Dane

Ägare: Kaija Merta

100p (1 NOM, 2 BIV)

 


Årets Klubbkatt 2012

________________

1. Malevitch Splinters Leonardo JW

Ägare: Kenneth Eklind

150 p (3 BIS)

 

2. Tsaritzas Zelda

Ägare: Christina Linder

140 p (2 BIS, 1 NOM)

 

3. Limelight's Quatro

Ägare: Thomas Johnson

130p (1 BIS, 2 NOM)

 

4. Zarin Santa Rosa

Ägare: Yvonne Torstensson

120p (1 BIS, 1 NOM, 1 BIV)

 

5. Romanenko's Kalashnikov

Ägare: Thomas Johnson

110p (2 NOM, 1 BIV)

 

6. Koroleva Isadora Gloria

Ägare: Kaija Merta

90p (1 BIS, 1 NOM)

 

7. Czar's Fairy Yelena Nazimova

Ägare: Maria Yngvesson

90p (3 BIV)

 

8. Koroleva Justina by Buddha

Ägare: Kaija Merta

80p (2 NOM)

 

Ärke Ängelns Golden Delicious

Ägare: Bernice Skytt

80p (2 NOM)

 

9. Limelight's Rafaela

Ägare: Martin Åstrand

80p (1 NOM, 2 CERT)

 

Koroleva Odrian Maximalija

Ägare: Lotta Hallengren

80p (1 NOM, 2 CERT)

 

Rospinglan's Amalia Agnes Anna

Ägare: Susanne Eriksson

80p (1 NOM, 2 CERT)

 

Rospinglan's Billy The Kid

Ägare: Susanne Eriksson

80p (1 NOM, 2 CERT)

 

Ärke Ängelns Raisa

Ägare: Bernice Skytt

80p (1 NOM, 2 CERT)

 


Årets Klubbkatt 2011

________________

1. GIC Malevitch Splinters Leonardo JW

Ägare: Kenneth Eklind

150 p (3) 11 BIS

 

2. SC Romanenko's Kalashnikov

Ägare: Thomas Johnson

150 p (3) 10 BIS

 

3. SP & SC Limelight's Quatro

Ägare: Thomas Johnson

150 p (3) 5 BIS

 

4. Blueudemonia's Russian Roulette

Ägare: Sonny Hansson, Kicka Johansson & Bernice Skytt

150 p (3) 4 BIS

 

5. Kirstejns Laurela Bluedane

Ägare: Tomas Öhberg

150 p (3) 3 BIS

 

6. Limelight's Pocahontas

Ägare: Kenneth Eklind

140 p (3) 2 BIS

 

7. Limelight's Roxanne

Ägare: Kenneth Eklind

130 p (3) 1 BIS 3 NOM

 

8. Zarin Querida Maia

Ägare: Charlotte Bredberg

110 p (3) 1 BIS 2 NOM

 

 


Årets Klubbkatt 2010

________________

1. SC Romanenko's Kalashnikov

Ägare: Thomas Johnsson

150p (3) (8 BIS)

 

2. IC Romanenko's Omega by Siddharta

Ägare: Sonny Hansson & Kicka Johansson

150p (3) (7 BIS)

 

3. SC Limelight's Pocahontas

Ägare: Kenneth Eklind

150p (3) (5 BIS)

 

4. SC&IP Limelight's Quatro

Ägare: Thomas Johnsson

150p (3) (3 BIS)

 

5. IC&IP Zarin Querida Maia

Ägare: Charlotte Bredberg

140p (3) (2 BIS 5 NOM)

 

6. CH Wynjas Yang

Ägare: Oskar Torstensson

140p (3) (2 BIS 3 NOM)

 

 


Årets Klubbkatt 2009

________________

1. SC S*Limelight's Pocahontas

Ägare: Kenneth Eklind

150 P (3) (6 BIS)

 

2. SC Tsaritzas Zelda

Ägare: Christina Linder

150 P (3) (3 BIS 9 NOM)

 

3. IC S*Limelight's Quatro

Ägare: Thomas Johnsson

150 P (3) (3 BIS 7 NOM)

 

 


Årets Klubbkatt 2008

________________

1. EC S*Limelight's Kia DSM

Ägare: Kenneth Eklind & Malin von Lochow

150 P (3) (7 BIS)

 

2. GIC S*Limelight's Pocahontas

Ägare: Kenneth Eklind

150 P (3) (4 BIS)

 

3. S*Koroleva Odelija Maximalija

Ägare: Kaija Merta

120 P (3)

 

EC S*Wynjas Wincent

Ägare: Yvonne Torstensson

120 P (3)

 

5. CH Tsaritzas Zelda

Ägare: Christina Linder

100 P (3)

 

6. CH S*Azovska's Olga Prosorov

Ägare: Anna Kask

80 P (3)

 

IP Tsaritzas Reno

Ägare: Eva Nilsson

80 P (3)

 

CH FIN*Zarin Querida Maia

Ägare: Charlotte Bredberg

80 P (3)

 

 



Årets RYSS 2007

________________

1. EC S*Limelight's Kia DSM

Ägare: Kenneth Eklind & Malin von Lochow

150 P (3) (8 BIS)

 

2. S*Limelight's Pocahontas

Ägare: Kenneth Eklind

150 P (3) (4 BIS)

 

3. FIN*Zarin Querida Maia

Ägare: Charlotte Bredberg

130 P (3)

 

4. EC & INT PR S* Zilarrezko Petja Goran Therese Dikij

Ägare: Ulla Virhage Lindstedt & Bertil Lindstedt

120 p (3)

 

IC S*UllaBerras Olga Zarina Joy

Ägare: Ulla Virhage Lindstedt & Bertil Lindstedt

120 P (3)

 

IC Tsaritzas Reno

Ägare: Eva Nilsson

120 P (3)

 

CH S*ÄrkeÄngels Hindra

Ägare: Bernice Skytt

120 P (3)

 

8. S*Wynjas Wincent

Ägare: Yvonne Torstensson

110 P (3)

 

9. PR & EC S*Lambohof Chatelaine Curie

Ägare: Erik Hammervik

80 P (3)

 

S*Romanenko's Nazarova

Ägare: Oskar Bryskhe

80 P (3)

 

EC S*Romanenko's Anisia

Ägare: Yvonne Torstensson

80 P (3)

 

 



Årets RYSS 2006

________________

Grattis till Årets RYSS 2006

Hane: Yaki

1. EC S*Limelight's Kia

Ägare: Kenneth Eklind & Malin von Lochow

BIS, BIS, BOX = 145 P (3)

 

2. IP & IC FIN*Zarin Archie

Ägare: Kenneth Eklind

BIS, BOX, NOM = 135 P (3)

 

3. S*UllaBerras Viktor Vasiljev Petja

Ägare: Eleine Alexandrakou

BIS, BIS, EX1 = 120 P (3)

 

S*UllaBerras Olga Zarina Joy

Ägare: Ulla Virhage Lindstedt & Bertil Lindstedt

NOM, NOM, NOM =120 P (3)

 

5. CH S*Molotov's Frank Sinatra

Ägare: Per Völker

NOM, NOM, CAC = 100 P (3)

 

INT PR S*Valinors Celebrian

Ägare: Charlotte Bredberg

NOM, NOM, CACIB = 100 P (3)

 

EC S*Zilarrezko Petja Gora Therese Dikij

Ägare: Ulla Virhage Lindstedt & Bertil Lindstedt

NOM, NOM, HP = 100 P (3)

 

8. EC S*Romanenko's Anisia

Ägare: Yvonne Torstensson

NOM, CAGCIB, CAGCIB = 80 P (3)

 

CH S*Sephora's Joy

Ägare: Ulla Virhage-Lindstedt & Bertil Lindstedt

NOM, CACIB, CACIB = 80 P (3)

 

10. PR & CH S*Svartsjös Garbo

Ägare: Inga-Lena Lind

BIS,CAPIB = 70 P (2)

 

CH S*Koroleva Severina Valentina

Ägare: Kaija Merta

BIV, CACIB, CACIB = 70 P (3

 

CH S*Ärke Ängelns Dina

Ägare: Bernice Skytt

BIV, CAC,CAC = 70 P (3)

 

13. S*Graymalkins Yawing Othello

Ägare: Larry Carlsson

NOM, EX1 = 60 P (2)

 

S*Sidensvansens Aquarelle

Ägare: Oskar Mattsson

NOM, EX1 = 60 P (2)

 

S*Romanenko's Nazarova

Ägare: Oskar Bryskhe

EX1, EX1, EX1 = 60 P (3)

 

S*Schedir's Rusing

Ägare: Birgitta Kempe

EX1, EX1, CAC = 60 P (3)

 

Akvamos Aragon

Ägare: Inga-Lill Seibel

CAP, NOM = 60 P (2)

 

 


Årets RYSS 2005

________________

Stort grattis till

Foto: Kenneth Eklind
Foto: Kenneth Eklind

1. S*Limelight's Kia

Ägare: Kenneth Eklind och Malin von Lochow

150 P (3)

 

2. S*Lambohofs Chatelaine Curie

Ägare: Erik Jakobsson

100 P (3)

 

3. S*Svartsjös Garbo

Ägare: Inga-Lena Lind

90 P (3)

 

 


Årets RYSS 2004

________________

är inte en russian blue stort grattis till:
Billie
Foto: Magdalena Feldt

1. S*Aucuparia's Billie Holliday

Ägare: Magdalena Feldt

140 P (3)

 

2. S*Limelight's Kia

Ägare: Kenneth Eklind & Malin von Lochow

135 P (3)

 

3. S*Zilarrezko Petja Gora Therese Dikij

Ägare: Ulla Virhage Lindstedt

120 P (3)

 

 


Årets RYSS 2003

________________

Guldvingens Silver Zinnie
Foto: Magdalena Feldt

1. Guldvingens Silver Zinnie

Ägare: Magdalena Feldt

120 P (3)

 

2. S*Limelight's Kia

Ägare: Kenneth Eklind & Malin von Lochow

100 P (3)

 

S*Romanenko's Oxana

Ägare: Henrik & Malin von Lochow

100 P (3)

 

4. S*Graymalkin's Hera Teleia

Ägare: Andrea Ahnmark

80 P (3)

 

 


Årets RYSS 2002

________________

1. IC S*Limelight's Kia

Ägare: Kenneth Eklind

120 P

 

2. IC & P S*Sidensvansens Houdini

Ägare: Robert Mattsson

85 P

 

3. EC S*Lambohof Chatelaine Curie

Ägare: Erik Jakobsson

65 P

 

 



Förklaring av texten på delresultaten

Exempel: 4. S*Skattegatts Katt, 50p (2)

Skattegatts Katt ligger 4:a på Årets Ryss-listan. Skattegatts Katt har samlat ihop 50 poäng sammanlagt på 2 utställningar.

________________

Uträkningen går till så här:
Ex 1 ger 20 p
Cert
ger 20 p
BIV
ger 30 p
NOM ger 40 p
BOX
ger 50 p
BIS ger 50 p

Det är det bästa resultatet som räknas, så om katten fått Cert, blivit BIV, NOM och sedan BIS, är det bara BIS som räknas.